IranMusic
  
 
 
آرشیو
 
شنبه 6 دی‌ماه سال 1382
درخواست ایران برای کمک به زلزله زدگان بم
درخواست ایران برای کمک به زلزله زدگان بم
مجروحان زلزله بم
مجروحان به سایر نقاط ایران منتقل می شوند
 

محمد خاتمی، رییس جمهوری ایران، اعلام کرده است که ایران به تنهایی قادر به مقابله با عواقب زمین لرزه بم، که روز جمعه 26 دسامبر روی داد، نیست و از کشورهای دیگر درخواست کمک کرده است.

در مورد تلفات این زمین لرزه گزارش های متفاوتی انتشار یافته است و در حالیکه براساس برخی گزارش ها، دست کم بیست و پنج هزار نفر جان باخته و دهها هزار نفر دیگر زخمی شده اند، منابع رسمی دولت ایران این آمار را تایید نکرده اند و گفته اند که با توجه به ادامه عملیات جستجو برای یافتن قربانیان زمین لرزه، ارایه ارقام واقعی از تلفات امکانپذیر نبوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - ستاد حوادث غیرمترقبه کشور با صدور بیانیه ای گفته است که هنوز آماری رسمی انتشار نیافته و ارقام 20 هزار کشته و 30 هزار زخمی، که از سوی برخی منابع خبری انتشار یافته "غیرواقعی" است.

تنها سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی گفته است که تاکنون اجساد حدود پنجهزار نفر از قربانیان شمارش شده و ستاد حوادث غیرمترقبه تعداد زخمی های انتقال یافته به سایر نقاط ایران را حدود هشت هزار نفر ذکر کرده است.

برخی گزارش ها از کشته شدن دست کم ده هزار نفر و زخمی شدن حدود سی هزار نفر در زمین لرزه بم خبر داده اند.

ویرانی گسترده

زمین لرزه روز جمعه در شهر تاریخی بم در استان کرمان، باعث ویرانی بخش های عظیمی از شهر و قطع ارایه خدمات توسط تاسیسات زیربنایی شهر، از جمله شبکه های تامین آب و برق، شد در حالیکه بسیاری از ساختمان ها به خصوص در محله قدیمی بم، تقریبا از میان رفته است.

محمد خاتمی
خاتمی خواستار کمک خارجی به زلزله زدگان شده است
 

در اثر این زلزله بخش های بزرگی از ارگ باستانی بم، که از جمله بناهای تاریخی و جاذبه های مهم جهانگردی استان کرمان بوده، نیز فرو ریخته است.

سازمان های امداد رسانی ایران می کوشند به بازماندگان این زلزله کمک کنند و به خصوص با توجه به سرمای شدید شبانه در شهر امکانات اولیه را در اختیار آنان قرار دهند.

خبرگزاری ایسنا از قول محمد فرخی، نماینده جیرفت در مجلس، نقل کرده که با توجه به دامنه خسارات وارد شده به شهر، میزان کمک های ارسالی کافی نیست و بخش هایی از ساختمان های بم که سالم باقی مانده نیز برای سکونت اهالی امنیت لازم را ندارد.

با نابودی بخشی از خدمات بهداشتی شهر بم، از جمله چند بیمارستان، بسیاری از مجروحان به بیمارستان های سایر نقاط ایران انتقال یافته اند و برای این منظور، از هواپیماها و هلی کوپترهای نظامی نیز استفاده شده است.

کمک خارجی

با توجه به ابعاد گسترده ویرانی در شهر بم، محمد خاتمی، رییس جمهوری، ستادی را برای امداد رسانی تشکیل داده و نظارت بر آن را شخصا بر عهده گرفته است.

وی ضمن اعزام معاون اول رییس جمهوری و وزیر کشور به منطقه، به وزارت خانه های کشور، بهداشت، راه و ترابری و روسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری دستور داده است تمامی امکانات را برای امداد رسانی تجهیز کنند.

 
مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده اند کمکهای بشردوستانه از تمامی کشورها به استثنای اسرائیل را قبول می کند و دولت اسرائیل همدردی خود را با زلزله زدگان ابراز داشته است
 

همزمان، دولت ایران آمادگی خود را برای دریافت کمک از کشورهای خارجی، به استثنای اسرائیل، اعلام کرده است.

در عین حال، دولت اسرائیل با صدور بیانیه ای مراتب همدردی خود را به ملت ایران ابراز داشته است.

جهانبخش خانجانی، سخنگوی وزارت کشور ایران، اعلام کرده است که گستردگی خسارات وارده به مناطق زلزله زده ایجاب می کند تا ایران از کمک های تمامی مجامع بین المللی و کشورهایی که تمایل به کمک دارند برخوردار شود.

وی گفته است که با تصمیم وزارت خارجه، امداگرانی که عازم ایران می شوند نیازی به دریافت روادید ورود ندارند.

سخنگوی وزارت کشور اقلام مورد نیاز را دستگاه ها و سگ های زنده یاب، دارو، پتو، چادر و واحدهای پیش ساخته اعلام کرده است.

به گفته وی، سازمان هواپیمایی کشوری برای انتقال کمک های بشردوستاه آماده شده و فرودگاه شهر کرمان به صورت شبانه روزی فعال است.

همدردی و کمک کشورها

در پی وقوع زلزله بم، مقامات چندین کشور جهان، ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت ایران، آمادگی خود را برای ارسال کمک به بازماندگان زمین لرزه اعلام کرده اند.

از جمله جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا، ضمن اعلام همدردی با قربانیان زلزله استان کرمان گفته است که "ما آماده ایم به مردم ایران کمک کنیم."

سخنگویان وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده اند که این کشور سرگرم تهیه مجموعه کمک هایی برای ارسال به آسیب دیدگان زمین لرزه در ایران است.

 
جرج بوش رییس جمهوری آمریکا آمادگی خود را برای کمک به مردم ایران اعلام کرده و وزارت خارجه آن کشور مجموعه کمکهای بشردوستانه ای را به منظور ارسال به ایران آماده می کند
 

در زمین لرزه سیزده سال پیش در شمال ایران، ارسال کمک از سوی آمریکا با انتقادات برخی از گروه های تندرو در جمهوری اسلامی مواجه شد اما دولت وقت نیز این نوع کمک ها را پذیرفت.

در پی وقوع زمین لرزه در بم، ایتالیا، به عنوان رییس دوره ای اتحادیه اروپا، اتخاذ تصمیم هایی را برای کمک به ایران اعلام کرد.

دولت ژاپن نیز کمک هایی به ارزش 25 میلیون ین، شامل ژنراتور برق، چادر، تانکر آب و سایر ملزومات کمک های اضطراری را به ایران ارسال می کند و سازمان های امداد رسانی غیر دولتی نیز گروه های زنده یاب به بم اعزام کرده اند.

روسیه نیز ارسال کمک هایی به ایران را اعلام کرده و یک گروه تجسس بریتانیایی نیز برای کمک به یافتن افرادی که زیر آوار زنده مانده اند، عازم ایران شده است.

چین و چند کشور عرب نیز محموله هایی را برای کمک به آسیب دیدگان به ایران فرستاده اند.

سازمان ملل متحد هیاتی را به تهران اعزام کرده است تا در امر هماهنگی کمک های بشردوستانه به مقامات ایرانی کمک کند و کوفی عنان، دبیرکل این سازمان، خواستار ارسال کمک های فوری جهانی برای آسیب دیدگان زمین لرزه بم شده است.

گزارش شاهد عینی

در مورد وضعیت شهر بم پس از وقوع زمین لرزه، یک شاهد عینی از گستردگی ویرانی و وقوع یک فاجعه عظیم انسانی در این شهر خبر داده است.

به گفته وی، پروازهای هواپیمایی به مقصد کرمان و از کرمان به سایر نقاط ایران کاملا پر است.

خانواده های اهالی بم که در سایر نقاط ایران سکونت دارند برای یافتن خویشاوندان خود عازم این شهر می شوند و پزشکان و امدادگران نیز برای کمک به آسیب دیدگاه به این شهر پرواز می کنند.

گزارش شاهد عینی از بم
 
هواپیماها بستگان خانواده های ساکن و پزشکان را به کرمان حمل و مجروحان را به سایر نقاط کشور منتقل می کنند
بخش اعظم شهر ویران شده و اکثر مردم در خیابانها و میدانهای شهر به سر می برند
اجساد قربانیان پیچیده در پتو به طور جمعی در گورستان ها دفن می شود
مشکل سرما و کمبود آذوقه و سایر اقلام و تجهیزات اساسی در شهر احساس می شود
 

همچنین، گروه هایی از مجروحان زلزله برای درمان به بیمارستان های سایر نقاط ایران انتقال می یابند.

خانه های بسیاری از اهالی بم ویران شده و مردم از بیم وقوع پس لرزه ها و فروریختن محل های مسکونی خود از اقامت در ساختمان های برجای مانده نیز خودداری می کنند.

در نتیجه، اکثر اهالی در کوچه ها و خیابان های شهر به سر می برند و گروه کثیری از مردم در میدان های اصلی شهر مستقر شده اند.

گروه های امداد برای یافتن اجساد قربانیان به جستجو در زیر آوار مشغول هستند و داوطلبانی از ترکیه نیز به امداگران کمک می کنند.

این شاهد عینی گورهای جمعی را دیده است که اجساد قربانیان زمین لرزه، پیچیده در پتو، در آنها دفن می شوند.

به گفته این شاهد عینی، بخش بزرگی از بم ویران شده و تنها توده های آوار را می توان در شهر مشاهده کرد.

سرما و کمبود آذوقه و تجهیزاتی مانند بیل مکانیکی محسوس است و این تجهیزات از سایر نقاط ایران به بم حمل می شود.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 46184


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها